Strefa Członkowska
EN

Branża leasingu i wynajmu aut po II kwartale 2013 - wyniki PZWLP

Dodane:

Po drugim kwartale 2013 roku firmy zrzeszone w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów finansowały i zarządzały łącznie blisko 108,5 tys. pojazdów w Polsce. Flota PZWLP zwiększyła się w ciągu roku o 8%, co oznacza, że branża CFM rozwija się w niezmiennie wysokim tempie. W leasingu operacyjnym full service, czyli najbardziej zaawansowanej formie usługi wynajmu długoterminowego, dzięki której użytkownik poza finansowaniem auta, zyskuje również pełną opiekę administracyjną  i serwisową nad swoją flotą, na koniec drugiego kwartału 2013 roku znajdowało się 79% pojazdów.  

Na koniec drugiego kwartału 2013 roku floty 17 najważniejszych na polskim rynku firm zajmujących się leasingiem i wynajmem aut firmowych, zrzeszonych w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, liczyły łącznie 108.448 aut. Oznacza to wzrost o 8% (7.998 samochodów) w stosunku do końca czerwca 2012 roku. Większość, bo aż 85.539 pojazdów, co stanowi 79% łącznej floty firm PZWLP, była finansowana i zarządzana w ramach usługi full service leasingu. W leasingu z serwisem znajdowało się 13.710 aut, a w wyłącznym zarządzaniu 9.199 samochodów. Na 8% wzrost flot PZWLP w ciągu roku niemalże w całości wpływa zwiększenie się wolumenu pojazdów w usługach full service leasingu i leasingu z serwisem. Floty w wyłącznym zarządzaniu powiększyły się w ciągu ostatnich 12 miesięcy jedynie o 30 aut. W stosunku do końca pierwszego kwartału bieżącego roku, floty PZWLP powiększyły się o 3,3% (3.442 pojazdy).

Wyniki po drugim kwartale 2013 roku potwierdzają, że branża wynajmu i leasingu pojazdów zachowuje w Polsce niezmienne od lat, wysokie tempo rozwoju  – mówi Leszek Pomorski, Prezes Zarządu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP). – Tendencja dynamicznego rozwoju branży CFM utrzymuje się niezależnie od niekorzystnej sytuacji makroekonomicznej. Łączny wzrost flot firm PZWLP, wygenerowany w zasadzie wyłącznie w zakresie full service leasingu i leasingu z serwisem, świadczy o tym, że rynek w Polsce dojrzewa i upodabnia się coraz bardziej do rynków zachodnioeuropejskich. Przedsiębiorcy i firmy w naszym kraju są coraz bardziej przekonani do zalet wynajmu długoterminowego flot z pełną obsługą administracyjną i serwisową, gdyż usługa ta pozwala im na skupienie się na podstawowej działalności biznesowej, kwestię finansowania i zarządzania samochodami firmowymi, pozostawiając wyspecjalizowanym podmiotom. Kwestią, która będzie miała znaczący wpływ na dalszy dynamiczny rozwój branży CFM w pozostałej części roku 2013, jest ustabilizowanie w Polsce sytuacji prawnej i podatkowej, dotyczącej aut firmowych. Konieczne jest jak najszybsze uregulowanie przepisów w zakresie planowanych od przyszłego roku zmian w odliczaniu podatku VAT od zakupu, serwisu oraz paliwa samochodów służbowych.    

Wśród blisko 108,5 tys. pojazdów we flotach PZWLP, do najpopularniejszych samochodów należą obecnie między innymi Ford Focus, Skoda Fabia, Toyota Yaris, Skoda Octavia, Suzuki Swift i Hyundai i20.

Łączny wolumen flot firm członkowskich wraz z niezrzeszoną, ale wspólnie raportującą z PZWLP, firmą Masterlease, wynosi po drugim kwartale 2013 roku ponad 129 tys. aut (129.261 pojazdów). Po pierwszym półroczu 2013 r. PZWLP posiada 72% udział w całości rynku (full service leasing, leasing z serwisem oraz wyłączne zarządzanie), a wspólnie z Masterlease jest to aż 85%. Udział PZWLP wyłącznie w rynku full service leasingu kształtuje się obecnie na poziomie 75%.

Największe firmy członkowskie PZWLP po pierwszym półroczu 2013 roku to kolejno: LeasePlan Fleet Management Polska (19.902 auta), Arval Polska (15.649 samochodów), Alphabet Polska (11.694 pojazdy), Carefleet (8.937 aut) oraz BRE Leasing (8.162 samochody).  

Więcej informacji tutaj