Strefa Członkowska
EN

Konferencja Flotowe Prawo 2017 – istotne zmiany w przepisach i ich konsekwencje

Dodane:

Z początkiem 2017 roku zmieniają się przepisy dotyczące obłożenia samochodów podatkiem akcyzowym. Czy i w jakim stopniu wpłyną one na koszty używania aut firmowych? Jakie zasady rozliczeń wysokości kosztów używania do celów służbowych samochodów niebędących własnością pracodawcy, tzw. kilometrówki, będą obowiązywały od roku 2017 i jakie problemy mogą pojawić się w zakresie wydatków rozliczanych „kilmetrówką”? Jak w roku 2017 będzie się kształtował zakres odliczenia podatku VAT od rat leasingowych, czynszu najmu oraz innych wydatków towarzyszących używaniu samochodów osobowych? Jaki wpływ mają nowe przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego na odliczenia VAT od samochodów firmowych? O tych i innych zapowiedziach zmian oraz o najnowszych interpretacjach przepisów prawno-podatkowych już 17 stycznia 2017 r. opowiedzą branżowi eksperci i praktycy, podczas 4. edycji spotkania konferencyjno-szkoleniowego z cyklu Flotowe Prawo.

Podczas czwartej edycji Flotowego Prawa, czyli wydarzenia organizowanego przez magazyn branżowy EuroFlota, zaproszeni eksperci w kilku blokach tematycznych wyczerpująco opowiedzą o wprowadzanych od 2017 roku zmianach w zakresie opodatkowania samochodów oraz zmianach w obszarach prawnych, wpływających na funkcjonowanie aut w firmach z perspektywy firmowego bilansu, księgowości i finansów oraz zarządzania samochodami i pracownikami. Mowa będzie również o najnowszym orzecznictwie sądowym oraz interpretacjach urzędów skarbowych i wytycznych Ministerstwa Finansów. W punkcie doradczo – konsultacyjnym, przez całe wydarzenie, specjaliści podatkowi i prawnicy z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy będą doradzać oraz odpowiadać na pytania dotyczące problemowych kwestii związanych z flotą samochodową firm.

Cykl prelekcji, wykładem „Leasing, wynajem długo- i krótkoterminowy samochodów osobowych w firmie a aspekty podatkowe – kwalifikacja umów na gruncie podatków dochodowych i VAT”, zainicjuje Marta Szafarowska, doradca podatkowy w kancelarii ASSERTO Doradztwo Podatkowe, związana w ostatnich latach m.in. z Ernst & Young, PricewaterhouseCoopers oraz spółką doradztwa podatkowego MDDP. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się m.in., czy w związku z udostępnieniem samochodu służbowego do celów prywatnych pracownika możliwe jest zaliczenie wydatków związanych z takim samochodem do kosztów uzyskania przychodów, czy umowa leasingu przejęta w drodze cesji pozwala zaliczyć wydatki związane z samochodem do kosztów podatkowych oraz jak uwzględniać korekty w zakresie VAT do odliczenia w związku ze zmianą przeznaczenia pojazdu w ramach struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Aneta Drosik, radca prawny i doradca podatkowy, dyrektor Działu Prawa Podatkowego w kancelarii prawnej Sadkowski i Wspólnicy

Odniesie się do bardzo ważnej kwestii wykorzystywania przez pracowników, zleceniobiorców, menedżerów, członków zarządu, członków rad nadzorczych itp., samochodów prywatnych w jazdach miejscowych i podróżach służbowych. Omówi także wpływ zmiany w zakresie rozliczania kosztów uzyskania przychodów w PIT i CIT oraz zaprezentuje aktualne orzecznictwo i praktyki w tym zakresie.

 Z kolei dr Anna Kuleszyńska, radca prawny w kancelarii 

    • prawnej Sadkowski i Wspólnicy, przedstawi najnowsze 
    • zasady ustalania przychodów pracowników z tytułu

Zaproszeni eksperci zwrócą również uwagę na najważniejsze aspekty polityki samochodowej w firmie i jej zgodności z kodeksem pracy, przepisami podatkowymi oraz innymi regulacjami prawnymi. Wyjaśnią m.in., jakie ograniczenia w zakresie używania samochodów służbowych może wprowadzić pracodawca czy też jakie sankcje można zastosować, jeśli pracownik nie stosuje się do wprowadzanych ograniczeń bądź zakazów.

Wydarzenie odbędzie się 17 stycznia 2017 roku w hotelu Novotel Warszawa. Więcej szczegółów na stronie internetowej organizatora www.euroflota.pl