Strefa Członkowska
EN

Paweł Piórkowski, szef Hertz w Polsce, nowym Członkiem Zarządu PZWLP

Paweł Piórkowski, na co dzień pełniący obowiązki Prezesa Zarządu Motorent sp. z o. o., wyłącznego licencjobiorcy Hertz, jednej z największych na świecie sieci wypożyczalni samochodów, został Członkiem Zarządu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP). W zarządzie PZWLP będzie odpowiadał za dalszy rozwój funkcjonującej w organizacji Grupy Firm Rent a Car, skupiającej czołowe firmy wynajmu krótko- i średnioterminowego samochodów polskiego rynku.

Paweł Piórkowski jest absolwentem Inżynierii Komputerowej na Politechnice Warszawskiej. Jego kariera zawodowa od początku związana jest z szeroko pojętym obszarem turystyki. Już w trakcie studiów zajmował się tworzeniem systemów zarządzania wynajmem apartamentów w firmie Old Town Apartments. Karierę kontynuował w będącej jednym z członków PZWLP firmie Nivette Fleet Management, należącej do Grupy NFM. W ramach swoich obowiązków odpowiadał m.in. za budowę systemu informatycznego do zarządzania flotą samochodową, jak również podejmował się innych zadań wspierających rozwój spółki. W 2013 roku Grupa NFM przejęła firmę Orbis Transport (obecnie Motorent), będącą wyłącznym przedstawicielem Hertz Rent a Car w Polsce, a Paweł Piórkowski został jej Prezesem. Obecnie spółka Motorent reprezentuje na polskim rynku marki Hertz, Thrifty, Dollar, FireFly, będąc jednym z liderów krótkoterminowego wynajmu samochodów.

W Zarządzie PZWLP Paweł Piórkowski będzie odpowiadał za koordynację i zarządzanie pracami funkcjonującej od ponad 2 lat w ramach Związku odrębnej struktury organizacyjnej – Grupy Firm Rent a Car.

Zgodnie z publikowanymi przez PZWLP danymi statystycznymi, rynek Rent a Car rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, średnio w tempie ok. 20% rocznie – mówi Paweł Piórkowski, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Hertz Polska. – Grupa Firm Rent a Car w PZWLP jest jedyną w kraju strukturą, skupiającą sieciowe wypożyczalnie samochodów, zarówno te międzynarodowe, jak i krajowe. Bardzo dynamiczny rozwój  rynku wynajmu krótko- i średnioterminowego powoduje, że branża Rent a Car w Polsce potrzebuje nie tylko platformy wymiany doświadczeń, ale i skutecznej reprezentacji swoich interesów. Dlatego też, dołączając do Zarządu PZWLP, moim priorytetem jest dalszy rozwój funkcjonującej w naszej organizacji Grupy Firm Rent a Car. 

Organy Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, a więc Zarząd i Komisja Rewizyjna, są wybierane przez Walne Zebranie PZWLP na kadencję 2-letnią. Paweł Piórkowski został powołany na Członka Zarządu w wyborach uzupełniających, zastępując sprawującego tę funkcję od czerwca 2014 r. Radosława Lesiaka, Dyrektora Zarządzającego Avis Budget (Jupol – Car Sp. z o.o.). Kadencja obecnego składu Zarządu, a także Komisji Rewizyjnej, upłynie w marcu 2018 roku. Obok Pawła Piórkowskiego, w Zarządzie organizacji zasiadają obecnie: Sławomir Wontrucki, Prezes Zarządu PZWLP, Prezes LeasePlan Fleet Management Polska; Leszek Pomorski, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Alphabet Polska Fleet Management; Grzegorz Szymański, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Arval Service Lease Polska oraz Daniel Trzaskowski, Członek Zarządu PZWLP, Dyrektor Sprzedaży Flotowej Volkswagen Leasing.

Działająca w ramach PZWLP odrębna struktura organizacyjna – Grupa Firm Rent a Car – istnieje od maja 2015 r. i obecnie skupia 7 największych sieciowych, zarówno polskich, jak i międzynarodowych wypożyczalni samochodów, będących członkami PZWLP: Avis Budget, Express, Hertz, PANEK, Rentis, Sixt oraz 99rent.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów to jedyna w Polsce organizacja branżowa firm wynajmu długoterminowego aut (CFM) oraz wypożyczalni samochodów (Rent a Car). Do PZWLP należy obecnie łącznie 20 firm. Na koniec II kw. 2017 r. Członkowie organizacji dysponowali łączną flotą ponad 141 tys. samochodów w wynajmie długoterminowym oraz ponad 14,5 tys. aut w wynajmie krótko- i średnioterminowym (dane nie uwzględniają floty firmy Avis Budget). PZWLP odgrywa obecnie istotną rolę dla kondycji całego rynku motoryzacyjnego w Polsce. Firmy należące do organizacji, biorąc pod uwagę całokształt ich działalności, a więc przede wszystkim usługi wynajmu krótko-, średnio- i długoterminowego samochodów, ale również leasing finansowy aut, zakupiły w pierwszym półroczu bieżącego roku łącznie ponad 58,3 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 19,9% więcej niż w porównywalnym okresie rok temu. Oznacza to, że ponad 1/3 (34,8%) nowych aut osobowych kupowanych w pierwszym półroczu 2017 roku przez przedsiębiorców w polskich salonach zostało nabyte przez firmy należące do PZWLP.