Strefa Członkowska
EN

PZWLP dołączył do Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego

Dodane:

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) przystąpił do Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, jednej z najważniejszych w Polsce organizacji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków komunikacyjnych. Głównym celem współpracy obydwu organizacji jest prowadzenie działań zmierzających do podniesienia poziomu bezpieczeństwa drogowego wśród kierowców aut firmowych, stanowiących na polskich ulicach coraz większy odsetek. 

Firmy są obecnie nabywcami ponad 2/3 nowych samochodów osobowych sprzedawanych w krajowych salonach. Tylko w I półroczu 2017 r. zakupiły aż 167 tys. nowych aut osobowych. Jednocześnie, kierowcy samochodów użytkowanych przez firmy pokonują zdecydowanie więcej kilometrów, od użytkowników aut prywatnych, stając się tym samym jednym z głównych użytkowników dróg w naszym kraju. 

Rosnąca dynamicznie liczba aut firmowych na polskich drogach sprawia, że to właśnie użytkownicy samochodów służbowych powinni stać się adresatem znacznej części programów i kampanii, mających na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego – mówi Sławomir Wontrucki, Prezes Zarządu PZWLP, Prezes LeasePlan Polska. – Członkowie PZWLP generują obecnie ponad 1/3 całkowitej sprzedaży nowych aut osobowych do firm w Polsce. Wspieranie i promowanie wszelkich działań wpływających na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach, takich jak np. edukacja, szkolenia praktyczne, motywacyjne programy w firmach, czy rozwiązania telematyczne, jest dla nas priorytetem od momentu powołania do życia naszej organizacji. Co roku przyznajemy Nagrodę PZWLP Bezpieczna Flota, która trafia do firm, które w sposób najbardziej efektywny podejmują działania w zakresie edukacji i faktycznego podnoszenia poziomu bezpieczeństwa we własnej flocie. W tym roku wyróżnienie to zostanie już wręczone po raz dziesiąty. Jesteśmy przekonani, że współpraca z Partnerstwem dla Bezpieczeństwa Drogowego pozwoli na wdrożenie i przeprowadzenie szeregu wspólnych działań, które realnie przełożą się na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa drogowego w polskich flotach. 

Użytkownicy samochodów firmowych to także grupa kierowców, na której koncentruje swoje działania Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. 

Kierowcy aut flotowych to obecnie jedna z najważniejszych grup z punktu widzenia programów i kampanii realizowanych przez naszą organizację – mówi Bartłomiej Morzycki, Prezes Zarządu Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. – Biorąc pod uwagę strukturę sprzedaży nowych aut w Polsce, gdzie w zdecydowanej większości nabywcami są właśnie firmy, za kilka lat samochody służbowe będą stanowiły jeszcze większą część pojazdów poruszających się po polskich drogach. W związku z tym mamy świadomość, że istnieje konieczność zintensyfikowania i rozszerzenia działań w zakresie zwiększania bezpieczeństwa drogowego we flotach. Jesteśmy przekonani, że połączenie dotychczasowego doświadczenia oraz potencjału PZWLP i Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego pomoże nam osiągnąć w tym zakresie wymierne rezultaty. 

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów to jedyna w Polsce organizacja branżowa firm wynajmu długoterminowego aut (CFM) oraz wypożyczalni samochodów (Rent a Car). Do PZWLP należy obecnie łącznie 20 firm. Na koniec II kw. 2017 r. Członkowie organizacji dysponowali łączną flotą ponad 141 tys. samochodów w wynajmie długoterminowym oraz ponad 14,5 tys. aut w wynajmie krótko- i średnioterminowym (dane nie uwzględniają floty firmy Avis Budget). PZWLP odgrywa obecnie istotną rolę dla kondycji całego rynku motoryzacyjnego w Polsce. Firmy należące do organizacji, biorąc pod uwagę całokształt ich działalności, a więc przede wszystkim usługi wynajmu krótko-, średnio- i długoterminowego samochodów, ale również leasing finansowy aut, zakupiły w pierwszym półroczu bieżącego roku łącznie ponad 58,3 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 19,9% więcej niż w porównywalnym okresie rok temu. Oznacza to, że ponad 1/3 (34,8%) nowych aut osobowych kupowanych w pierwszym półroczu 2017 roku przez przedsiębiorców w polskich salonach zostało nabyte przez firmy należące do PZWLP.

Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce. Od momentu powstania w 2000 roku do 2006 roku było afiliowane przy Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Ministerstwie Transportu. W maju 2007 zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie i od tej pory jest niezależną instytucją skupiającą przedstawicieli trzech sektorów życia publicznego: biznesu, rządu i organizacji pozarządowych. Członkowie Partnerstwa chcą  wspólnie pracować i przyczyniać się do zmniejszania liczby zabitych i rannych na polskich drogach. Partnerstwo jest członkiem Global Road Safety Partnership (GRSP) w Genewie, tj. międzynarodowej organizacji pracującej na rzecz trwałego ograniczenia liczby wypadków drogowych w krajach przechodzących proces transformacji. W Polsce Partnerstwu patronują Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Bank Światowy.

Partnerstwo zrzesza kilkanaście firm: 3M, ABB, Mercedes-Benz, DHL, Michelin, Renault, Shell, PZU, Tramwaje Warszawskie, AXA, Continental i Uber oraz organizacje pozarządowe i stowarzyszenia: Fundacja Krzysztofa Hołowczyca „Kierowca Bezpieczny”, Polski Czerwony Krzyż, Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, AutomobilKlub Polski, Fleet Meetings, Gazeta Bankowa, Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, Instytut Transportu Samochodowego, Polska Agencja Prasowa, Polskie Stowarzyszenie Motorowe, Fundacja Integracja, Safe Drive Polska, Szkoła Jazdy Renault, Keralla Research, Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej, Towarzystwo Trzeźwości Transportowców, Fundacja „Jedź Bezpiecznie”, Inframedia, Stowarzyszenie Linia Życia, Portal Edukacyjny Wychowania Komunikacyjnego "Bezpieczna droga do szkoły", Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Fundacja ZenDriving, Fundacja Truckers Life, Fundacja PKP, Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, a także Fundacja Autotesto.