Strefa Członkowska
EN

Ruszyła IV edycja studiów flotowych PZWLP i SKFS na Wydziale Transportu PW

Dodane:

Wystartowała kolejna edycja unikalnych studiów podyplomowych „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” na Wydziale Transportu PW

Na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej wystartowała kolejna, czwarta edycja unikalnych na rynku, flotowych studiów podyplomowych „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością”. Studia zostały utworzone z inicjatywy Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów oraz Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych, a ich program został opracowany przez ekspertów obydwu organizacji, we współpracy z kadrą naukową Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej.

Uroczysta inauguracja czwartej edycji studiów „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” odbyła się 16 października 2021. Poza przedstawicielami władz Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów oraz Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych, w wydarzeniu wzięli udział także wykładowcy studiów, absolwenci III edycji, jak również reprezentanci branżowych mediów flotowych. Podczas inauguracji uczestnikom III edycji wręczono świadectwa ukończenia studiów podyplomowych Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej oraz dodatkowo certyfikaty sygnowane nie tylko przez uczelnię, ale również przez PZWLP oraz SKFS.

Podczas inauguracji przemówienia wygłosili Dr hab. inż. Ewa Kardas-Cinal, prof. uczelni, Prodziekan ds. Kształcenia oraz Robert Antczak, Prezes Zarządu PZWLP, a także Radosław Kraciuk, Prezes Zarządu SKFS.

Studia podyplomowe „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” trwają dwa semestry i obejmują 194 godziny zajęć dydaktycznych, przy czym znaczna część z nich, to zajęcia laboratoryjne oraz projektowe realizowane w małych grupach. Program studiów został opracowany przez doświadczonych praktyków branży flotowej, czyli ekspertów PZWLP i SKFS oraz kadrę naukową Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Przy jego tworzeniu szczególny nacisk kładziono na praktyczny wymiar studiów oraz przekazanie słuchaczom wiedzy i umiejętności, które będą bardzo użyteczne i są faktycznie i praktycznie pożądane na flotowym rynku pracy.

- IV edycja studiów podyplomowych przebiegać będzie w zmienionej formie. W nowym programie wprowadzono przedmiot „Rozwiązywanie problemów decyzyjnych w zarządzaniu flotą”. W ramach tego przedmiotu słuchacze będą stosować formalne narzędzia do oceny rozwiązań dotyczących flot pojazdów oraz będą musieli pogłębić umiejętności dotyczące zasad rozliczania wykorzystania samochodów osobowych w działalności gospodarczej. Rozszerzono także wymiar godzinowy zajęć: „Polityka flotowa”, „Paliwa, elektromobilność i ekologia” (wcześniej „Gospodarka paliwowa z elementami ekologii”, „Wizja i strategia w zarządzaniu flotą” oraz „Ubezpieczenia”. Zmiany te pozwoliły w większym stopniu uwzględnić w nowym programie studiów zagadnienia dotyczące prawnych aspektów polityki flotowej, elektromobilności oraz społecznych i finansowych kosztów funkcjonowania floty samochodowej, a także zagadnień dotyczących ubezpieczeń i zatrzymania ryzyka w przedsiębiorstwie – wyjaśnia Radosław Kraciuk, Prezes Zarządu SKFS.

Studia „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” są kierowane zarówno do osób młodych, kontynuujących swoją naukę po ukończeniu studiów I lub II stopnia, jak i funkcjonujących już w branży motoryzacyjnej, czy flotowej specjalistów, chcących podnieść swoje zawodowe kwalifikacje.

Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia na nich nauki jest posiadanie przez kandydata wykształcenia min. na poziomie studiów pierwszego stopnia (licencjackich lub inżynierskich). Ukończenie studiów wiążę się z koniecznością nie tylko uzyskania pozytywnych wyników zaliczeń lub egzaminów z każdego z wykładanych przedmiotów, ale i przygotowaniem pracy końcowej. Absolwenci studiów zdobywają unikalną na polskim rynku pracy, specjalistyczną wiedzę i umiejętności, z zakresu zarządzania flotami pojazdów w branży wynajmu długoterminowego aut (Car Fleet Management), Rent a Car (wypożyczalnie samochodów), Car Sharing a także w wewnętrznych strukturach firm.

Studia „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” zostały utworzone w 2017 roku z inicjatywy PZWLP i SKFS i od samego początku przyświecała nam wspólnie jedna główna idea – nauczanie na tym kierunku musi mieć unikalny, bardzo praktyczny wymiar. Od wielu lat firmy i przedsiębiorcy odpowiadają za sprzedaż większości nowych aut w Polsce, średnio jest to ok. 70% całkowitego wolumenu sprzedaży. W związku z powyższym, szeroko pojęta branża flotowa w kraju rozwija się bardzo dynamicznie. Dodatkowo, w błyskawicznym tempie rozwija się i ewoluuje cała branża motoryzacyjna i mówiąc szerzej, mobilność firm i osób prywatnych. Kluczową kwestią w kształceniu przyszłych kadr dla branży flotowej jest więc walor praktyczny, przekazywanie wiedzy oraz umiejętności przez doświadczonych praktyków rynkowych, tak żeby absolwenci studiów dysponowali od razu po ich ukończeniu kompetencjami pozwalającymi na swobodne wykonywanie pracy i mieli doskonałą orientację w aktualnych trendach i zjawiskach rynkowych. W każdej kolejnej edycji studiów program nauczania jest aktualizowany i dostosowywany do szybko zmieniającej się branży flotowej i rynku motoryzacyjnego – mówi Robert Antczak, Prezes Zarządu PZWLP, Dyrektor Generalny Arval Polska.

Wspomniana wcześniej synergia Wydziału Transportu PW, a także Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych oraz Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów zaowocowała utworzeniem unikalnych w Polsce studiów. Sukces tych studiów wynika nie tylko z programu dostosowywanego do aktualnych potrzeb i przewidywanych zmian, lecz również ze starannego doboru wykładowców spośród kadry naukowej i przedstawicieli świata biznesu. Pomijając poprzedni, realizowany w trybie zdalnym rok akademicki, od chwili utworzenia studiów w 2017 r. nie było większego problemu z uruchomieniem ich kolejnych edycji. Nieprzerwanie od pierwszej edycji studiów, nasi słuchacze to niejednokrotnie osoby z dużym doświadczeniem w zarządzaniu flotą, a także absolwenci różnych szkoleń dotyczących zarządzania flotą, którzy w naszej ofercie znajdują sposób na uzupełnienie swoich kompetencji oraz zaktualizowanie posiadanej wiedzy. Dużą wartością naszych studiów – co wielokrotnie podkreślają sami słuchacze – jest również umożliwienie uczestnikom nawiązywania kontaktów interpersonalnych zarówno wzajemnych między samymi uczestnikami, jak także między uczestnikami a kadrą dydaktyczną. Ogromnie, zatem cieszy perspektywa realizacji bieżącej edycji studiów w trybie tradycyjnym – mówi prof. Mariusz Wasiak, Kierownik Studiów Podyplomowych, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej.

Patronem medialnym studiów podyplomowych „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” prowadzonych na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej jest branżowy magazyn flotowy „Fleet”.

W skład Rady Programowej studiów „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością”, odpowiedzialnej m.in. za rozwój programu tych studiów, wchodzą: Prof. dr hab. inż. Mariusz Wasiak (Kierownik studiów podyplomowych), Prof. dr hab. inż. Marianna Jacyna, Prof. dr hab. inż. Dariusz Pyza, Dr hab. inż. Ewa Kardas-Cinal, prof. uczelni, Dr hab. Jolanta Żak, prof. uczelni, Mgr Krzysztof Koszewski – Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych, Mgr Jacek Mleczek – Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych, Mgr Michał Chudzik – Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, Mgr inż. Paweł Piórkowski – Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, Dr inż. Daniel Trzaskowski – ekspert zewnętrzny.