Strefa Członkowska
EN

ARVAL W 2022 R. POWIĘKSZYŁ WYNAJMOWANĄ FLOTĘ O 8% NA ŚWIECIE I O 15% W POLSCE, MIMO TRUDNEJ SYTUACJI NA RYNKU

Dodane:
W 2022 roku Arval rozwijał się dużo szybciej niż rynek, pomimo trudnego otoczenia w gospodarce i w sektorze motoryzacyjnym:
* 1,59 mln pojazdów w wynajmowanej flocie na świecie, w tym ponad 66 000 wynajętych samochodów w Polsce,
* +5,5% wzrost organiczny na świecie r/r oraz wzrost o 15% w Polsce r/r. Co czwarty samochód w wynajmie długoterminowym w Polsce finansowany jest przez Arval,
* +8,3%* wzrostu globalnej floty z uwzględnieniem akwizycji.
* Dwa zrealizowane przejęcia na świecie w 2022 roku: Terberg Business Lease Group w Holandii oraz działalność leasingowa firmy BCR w Rumunii.
* Na koniec 2022 r. ponad 15% floty Arval w Polsce stanowiły auta zelektryfikowane (HEV, PHEV, BEV), zaś liczba wynajętych pojazdów w pełni elektrycznych przekroczyła 1500.
* Bardzo pozytywne perspektywy na półmetku realizacji planu strategicznego Arval Beyond 2020-2025.


Arval, spółka z Grupy BNP Paribas specjalizująca się w wynajmie długoterminowym pojazdów z pełną obsługą oraz nowych rozwiązaniach w zakresie zrównoważonej mobilności, w 2022 roku kontynuowała pozytywną dynamikę wzrostu z poprzednich lat, pomimo złożonego otoczenia rynkowego.

W porównaniu z rokiem 2021, Arval powiększył swoją flotę wynajmowaną na świecie o 8,3%* z uwzględnieniem przejęć, osiągając łączny wynik 1 592 024 pojazdów.
W zakresie transformacji energetycznej floty, Arval osiągnął poziom około 300 000 zelektryfikowanych pojazdów na koniec 2022 roku, co oznacza czterokrotny wzrost w porównaniu z 2019 rokiem.
Flota finansowana w segmencie korporacyjnym w 2022 roku liczyła 1 082 503 pojazdów.
W segmencie detalicznym klienci korzystali w 2022 roku z 454 062 pojazdów zarządzanych przez Arval (437 445 bez przejęć), co oznacza wzrost o 13% w stosunku do 2021 roku (9,7% wzrostu wyłączając przejęcia). Pokazuje to rosnące zainteresowanie sektora MŚP i osób prywatnych wynajmem długoterminowym pomimo niełatwej sytuacji gospodarczej.
Flota w wynajmie średnioterminowym wzrosła o 48%.

Arval zatrudnia na świecie już ponad 8 000 pracowników, którzy świadczą usługi dla ponad 300 000 klientów w 30 krajach.

– Rok 2022 był wymagający, ale mimo tego Arval z powodzeniem wspierał swoich klientów dzięki odpornemu na zawirowania modelowi biznesowemu i możliwościom oferowania nowych innowacyjnych rozwiązań. Wspierany przez silne ambicje strategiczne grupy BNP Paribas w dziedzinie mobilności, Arval będzie podążał swoją trajektorią wzrostu w 2023 roku, realizując strategię Arval Beyond. Będziemy nadal przyspieszać nasz rozwój poprzez innowacje, przez dalsze wspieranie naszych klientów w ich transformacji energetycznej i dostarczanie im propozycji zrównoważonej mobilności, we wszystkich naszych krajach – komentuje Alain van Groenendael, prezes i dyrektor generalny Arval.

Dynamiczny wzrost Arval w Polsce

Również dla Arval Service Lease Polska rok 2022 zakończył się bardzo dobrym wynikiem. Flota wynajmowana w Polsce zwiększyła się do 66 tys. pojazdów i na koniec roku była o 15% większa w porównaniu do 2021 roku. Oznacza to, że co czwarty samochód użytkowany na polskim rynku car fleet management jest wynajmowany przez Arval.

– Na początku ubiegłego roku mieliśmy nadzieję, że sytuacja gospodarcza będzie już tylko się poprawiać. Niestety, pandemia się nie skończyła, przyszła wysoka inflacja, a następnie wybuchła wojna w Ukrainie. W konsekwencji rosnące stopy procentowe oraz duża niepewność. Mimo tak niesprzyjających warunków, zespół Arval Polska wypracował 15-procentowy wzrost finansowanej floty. To dowód na to, że wynajem długoterminowy, zapewniający dużą przewidywalność kosztów, jest rozwiązaniem, które sprawdza się także w niepewnych czasach i zdobywa coraz większą część rynku. W Arval stale szukamy rozwiązań, by dopasować się do aktualnych potrzeb rynku i wymagającej sytuacji gospodarczej – mówi Robert Antczak, dyrektor generalny Arval Service Lease Polska.

W 2022 roku flota wynajmowana przez Arval przechodziła dynamiczną transformację energetyczną. Na koniec roku 15% parku pojazdów Arval stanowiły samochody zelektryfikowane (PHEV, HEV i BEV). Liczba w pełni elektrycznych aut przekroczyła 1500, a połowa z nich to zeroemisyjne pojazdy dostawcze. Samochody użytkowe stanowią coraz ważniejszy składnik floty Arval – na koniec 2022 roku firma wynajmowała ich już 4500 w ramach usługi Arval Pro.

– Rosnące zainteresowanie zeroemisyjnymi pojazdami w wynajmie to efekt połączenia naszych działań skupionych na budowaniu świadomości klientów z bardzo potrzebnym programem rządowych dotacji „Mój elektryk”. Dołączyliśmy do niego w pierwszym możliwym terminie, bo wiedzieliśmy, że będzie to prawdziwy katalizator dla rozwoju elektromobilności w Polsce. W 2022 roku co czwarty wniosek o dotację w tzw. ścieżce leasingowej programu „Mój Elektryk” został złożony przez Arval, a łączna kwota, o którą wnioskowaliśmy w imieniu klientów, przekroczyła 55 mln zł – wyjaśnia Robert Antczak.

Oprócz samochodów elektrycznych, Arval intensywnie inwestuje w promocję innych rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności. Na koniec 2022 roku firma wynajmowała klientom już 150 rowerów, które stanowią uzupełnienie flot samochodowych klientów lub są dodatkowym benefitem dla pracowników firm. W Polsce działają także cztery centra zrównoważonej mobilności Arval Mobility Hub, które umożliwiają łatwe współdzielenie ekologicznych pojazdów w obrębie jednej firmy. W obsługiwanym za pośrednictwem aplikacji mobilnej hubie mobilnościowym dostępne mogą być m.in. samochody elektryczne (także dostawcze), rowery oraz skutery.

Ubiegły rok oznaczał dla Arval w Polsce także otwarcie – stacjonarnego salonu Arval Store w Warszawie. Polska jest drugim po Włoszech krajem, w którym uruchomiono ten koncept. Arval Store to prestiżowe miejsce wydań pojazdów, ale także strefa, w której klienci mogą dopasować ofertę do swoich potrzeb i wybierać spośród ok. 180 różnych modeli nowych samochodów dostępnych od ręki w wynajmie. Na miejscu istnieje możliwość testowania aut, rowerów i skuterów, a także załatwienia wszelkich formalności związanych z wynajmem wybranego pojazdu.

Najważniejsze wydarzenia 2022 roku

Na półmetku realizacji planu strategicznego Arval Beyond, Arval wykazał się mocnymi wynikami. W ciągu minionego roku firma wciąż była liderem branży, wprowadzając na rynek innowacyjne rozwiązania w zakresie mobilności, podpisując strategiczne partnerstwa i kontynuując działania CSR, zwłaszcza w zakresie wspierania swoich klientów w transformacji energetycznej.


Znaczące przejęcia i partnerstwa

Oprócz dotychczasowych udanych partnerstw z bankami, firmami motoryzacyjnymi i historycznym partnerem Arval-Element, firma zrealizowała następujące inicjatywy:

Przejęcie Terberg Business Lease Group: dzięki tej transakcji zakończonej pod koniec listopada 2022 roku, Arval jeszcze bardziej zdywersyfikował swoją ofertę produktów biznesowych, stając się jednym z największych graczy w dziedzinie mobilności na rynku holenderskim. Firma zatrudnia tam obecnie ok. 500 pracowników i wynajmuje klientom ponad 100 000 pojazdów.
Przeniesienie segmentu wynajmu długoterminowego firmy BCR do Arval w Rumunii: dzięki tej operacji zakończonej w maju 2022 r. Arval wzmocnił swoją wiodącą pozycję w Rumunii, co oznacza dodanie do floty 3800 pojazdów, a także wzmacnia już istniejącą współpracę z Grupą Erste w tym regionie (Czechy i Słowacja).

Aktywny wkład w strategiczne aspiracje BNP Paribas:

W październiku 2022 roku Grupa BNP Paribas ogłosiła ambicję zaistnienia w całym łańcuchu wartości w sektorze, w celu wspierania klientów w przechodzeniu na bardziej zrównoważoną mobilność. W ramach tego planu, Arval ma misję wdrażania rozwiązań flotowych i w zakresie nowej mobilności, wzmacniając także współpracę z innymi podmiotami z Grupy BNP Paribas.
W lutym 2022 roku ogłoszono partnerstwo pomiędzy BNP Paribas a Jaguar Land Rover, co dowodzi siły zintegrowanego modelu Grupy. Tak zwane podejście "One Bank Auto" wykorzystuje doświadczenie kilku podmiotów w ramach sektora motoryzacyjnego. Arval odgrywa kluczową rolę dzięki swojemu know-how w zakresie wynajmu z pełną obsługą i zarządzania flotą. Ten zintegrowany model pozwala na wyjście do klientów ze zharmonizowaną i zróżnicowaną ofertą.
W zakresie elektryfikacji floty, na koniec 2022 roku Arval osiągnął poziom około 300 000 zelektryfikowanych pojazdów, co oznacza 4-krotny wzrost w porównaniu z rokiem 2019.
Strategiczne partnerstwo pomiędzy Ridecell i Arval: w styczniu 2022 r. firmy Arval i Ridecell połączyły siły w realizacji wspólnego celu – przyspieszenia rozwoju nowych, kompletnych rozwiązań mobilnościowych dla klientów Arval.


Przyspieszenie w zakresie zrównoważonej mobilności:

Na koniec grudnia 2022 roku długoterminowy wynajem rowerów był już obecny w 13 krajach, car sharing w 11 krajach.
Arval Mobility Hub, jedna z ofert Arval dla firm poszukujących alternatywnych rozwiązań w zakresie mobilności (car sharing, bike sharing, rowery w wynajmie, skutery itp.) dla wszystkich pracowników, została wdrożona m.in. w siedzibie BNP Paribas Real Estate we Francji.
Arval kontynuuje wdrażanie swoich aplikacji Arval Mobility, dostępnych dziś w 10 krajach.
W 2022 r. elastyczne oferty Arval stworzone w celu zaspokojenia potrzeb klientów są dostępne w 24 krajach z łączną flotą ponad 55 000 samochodów; elastyczne oferty Arval wykazują wzrost o +48% w ciągu roku.
W marcu 2022 roku Arval potwierdził swoją pozycję lidera w zakresie elastycznej mobilności i wprowadził Arval Adaptiv, innowacyjną elastyczną ofertę subskrypcji samochodowej. Produkt ten, przeznaczony dla klientów indywidualnych, zapewnia dostęp do pojazdu w ciągu kilku dni, wtedy, gdy auto jest potrzebne. Klient płaci jedynie za okres użytkowania, bez zobowiązań dotyczących czasu trwania (z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia).
Na koniec grudnia 2022 r. oferta wynajmu samochodów używanych Arval Re-lease została wdrożona w 16 krajach jako odpowiedź na niedobór nowych pojazdów oraz ekologiczną konieczność przedłużenia okresu użytkowania pojazdu. Flota Re-lease wzrosła o 60% w porównaniu z poprzednim rokiem, odnosząc zauważalny sukces w Holandii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Polsce i Francji.

Stałe wsparcie dla klientów:

Aby pomóc klientom lepiej kontrolować koszty floty i przyspieszyć transformację energetyczną, w marcu 2022 roku Arval wprowadził ofertę Arval Connect. Dzięki usłudze telematycznej Arval Connect, klienci mogą dokonywać optymalizacji całkowitego kosztu użytkowania pojazdu (TCO), poprawy bezpieczeństwa i zarządzać flotą w sposób bardziej zrównoważony.
Ponadto, Arval zdecydował się na masowe inwestycje w tzw. connected services, aby podnieść jakość usług dostarczanych swoim klientom (serwis, ubezpieczenie, odzyskiwanie samochodów po kradzieży itp.). Na koniec grudnia 2022 roku ponad 450 000 pojazdów w 22 krajach było podłączonych do sieci (prawie 30% floty).
Na rynku samochodowym, gdzie tradycyjni producenci stoją przed wyzwaniami związanymi z dostarczaniem nowych samochodów, a niektórzy zdecydowali się na znaczny wzrost cen, Arval odgrywa ważną rolę jako firma oferująca wynajem pojazdów wielu marek. W 2022 roku udział producentów tzw. nowych marek w rejestracjach stanowił już 27% (24% w 2019 roku), a trend ten przyspieszy jeszcze bardziej wraz z rosnącym znaczeniem pojazdów elektrycznych.
Wyzwania i cele na rok 2023

W 2023 roku Arval będzie nadal wspierał swoich klientów poprzez:

Skuteczne wdrożenie strategicznego partnerstwa pomiędzy Jaguar Land Rover i BNP Paribas w celu uruchomienia pakietu nowych usług finansowania mobilności na dziewięciu rynkach europejskich. Współpraca ta jest pierwszym etapem planu transformacji mającego na celu ponowne zdefiniowanie roli usług finansowych dla klientów Jaguar Land Rover.
Globalny sojusz Element-Arval, działający obecnie w 53 krajach, w ciągu niespełna 10 lat zdołał czterokrotnie zwiększyć liczbę wspólnych klientów. Poziom wiedzy specjalistycznej, którą zapewnia ten sojusz oraz rozszerzenie skali działalności, na które pozwala, będą nadal stanowić wartość dodaną dla międzynarodowych klientów Arval, zwłaszcza na konsolidującym się rynku.
Od stycznia 2023 roku, w Chile, Peru i Kolumbii, Arval jest właścicielem 100% Arval Relsa po nabyciu udziałów należących wcześniej do Inversiones Juan Yarur.

Oprócz wyników z działalności operacyjnej za rok 2022, Arval 6 marca 2023 roku opublikuje swoje roczne wyniki finansowe.


*całkowita stopa wzrostu na koniec 2022 r. Z wyłączeniem przejęcia spółki Terberg oraz działalności BCR w Rumunii w zakresie wynajmu długoterminowego, wzrost organiczny wynosi +5,5% na koniec 2022 r.




Kontakt dla mediów:


Agnieszka Goworek – agnieszka.goworek@arval.pl – +48 22 45 45 500

O Arval:

Arval specjalizuje się w wynajmie pojazdów z pełną obsługą oraz w nowych rozwiązaniach w zakresie mobilności. Łączna flota leasingowana przez Arval składa się z niemal 1,6 mln pojazdów na całym świecie (koniec grudnia 2022 r.). Każdego dnia ponad 8000 pracowników Arval w 30 krajach oferuje klientom – od dużych międzynarodowych korporacji po mniejsze firmy i indywidualnych klientów detalicznych – elastyczne rozwiązania, które sprawią, że podróże staną się bezproblemowe i będą odbywały się w zrównoważony sposób. Arval jest założycielem i członkiem sojuszu Element-Arval Global Alliance, który jest światowym liderem w zarządzaniu flotą, z ponad 3 mln pojazdów w 53 krajach. Firma Arval powstała w 1989 roku i jest w pełni własnością Grupy BNP Paribas. W ramach Grupy, Arval jest częścią pionu Commercial, Personal Banking & Services.

www.arval.pl

O BNP Paribas:

BNP Paribas jest czołowym bankiem w Unii Europejskiej i kluczowym graczem w światowej bankowości. Jest obecny w 65 krajach i zatrudnia około 190 000 pracowników, w tym ponad 145 000 w Europie. Grupa zajmuje kluczowe pozycje w trzech głównych rodzajach działalności: Commercial, Personal Banking & Services obejmujące bankowość komercyjną i detaliczną Grupy oraz kilka specjalistycznych przedsięwzięć, w tym BNP Paribas Personal Finance i Arval; Investment & Protection Services z rozwiązaniami oszczędnościowymi, inwestycyjnymi i ochronnymi; oraz Corporate & Institutional Banking, skoncentrowany na klientach korporacyjnych i instytucjonalnych.

W oparciu o silnie zdywersyfikowany i zintegrowany model, Grupa pomaga swoim klientom (osobom fizycznym, stowarzyszeniom społecznym, przedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorstwom, korporacjom oraz klientom instytucjonalnym) w realizacji ich projektów dzięki szerokiemu wachlarzowi rozwiązań: od finansowania, przez inwestycje i oszczędności po ochronę ubezpieczeniową. W Europie Grupa działa na czterech rynkach krajowych (w Belgii, Francji, we Włoszech i w Luksemburgu). BNP Paribas rozwija swój zintegrowany model bankowości komercyjnej i detalicznej w kilku krajach śródziemnomorskich, Turcji i Europie Wschodniej. Jako kluczowy gracz w międzynarodowej bankowości, Grupa posiada wiodące platformy i linie biznesowe w Europie, jest mocno obecna w obu Amerykach oraz prowadzi solidną i szybko rozwijającą się działalność w regionie Azji i Pacyfiku.

BNP Paribas wdrożył we wszystkich swoich działaniach podejście oparte na społecznej odpowiedzialności biznesu, dzięki czemu może przyczynić się do budowania zrównoważonej przyszłości, zapewniając jednocześnie wydajność i stabilność Grupy.

www.bnpparibas.com