Strefa Członkowska
EN

Pierwsze elektryczne samochody od Arval już w Krakowie

Dodane:
30 października 2019 r. Arval Service Lease Polska przekazał Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu S.A. pierwszą pulę 17 samochodów elektrycznych marki Hyundai Kona Electric. Zamówienie realizowane jest w ramach usługi wynajmu długoterminowego. Do końca 2019 roku do floty instytucji miejskich w Krakowie dołączy jeszcze 30 takich pojazdów.

Elektryczna flota to jeden z przykładów działań miasta Krakowa, które są odpowiedzią na ustawę o Elektromobilności i Paliwach Alternatywnych. Od 2022 roku instytucje publiczne zobowiązane będą do posiadania w swoich flotach przynajmniej 10 proc. pojazdów elektrycznych. Uzupełniając flotę już teraz, stolica małopolski staje się jednym z pionierów elektromobilności w kraju i dobrym przykładem dla innych miast.

Przekazanie elektrycznych pojazdów odbyło się z udziałem prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego:
- Dziś otrzymaliśmy kluczyki do 17 samochodów elektrycznych, którymi pracownicy instytucji miejskich wyjadą na krakowskie ulice, i które będą pomagały im w wypełnianiu ich codziennych obowiązków. Do końca roku takich pojazdów będzie 47. Kraków jest pionierem walki ze smogiem. Mieszkańcy naszego miasta wymienili 45 000 pieców węglowych. Dbamy o flotę niskoemisyjną pojazdów komunikacji miejskiej – wszystkie jeżdżące po mieście autobusy spełniają co najmniej wysoką normę Euro 5. Zmiany w zakresie pojazdów osobowych zaczynamy od siebie – samochody zeroemisyjne sukcesywnie będą zastępować te spalinowe. Do końca roku 2024 będą stanowiły 30 procent floty Gminy Miejskiej Kraków – powiedział prezydent Krakowa.
- Wspieranie rozwoju elektromobilności w Polsce jest jednym z elementów naszej strategii biznesowej. Podobnie jak budowanie zainteresowania usługami FSL w segmencie publicznym. Cieszy nas, że te dwa aspekty możemy tutaj zrealizować – zaznacza Grzegorz Szymański, Regional Manager of Central Europe w Arval. – Obserwujemy zmiany, jakie zachodzą w sektorze publicznym oraz to, że staje się on siłą napędową rozwoju elektromobilności w Polsce. Chcemy być częścią tego procesu. Dlatego w strukturach Arval powstał osobny dział dedykowany do obsługi instytucji publicznych.
Z nowych aut korzystać będą pracownicy krakowskiego magistratu, Straży Miejskiej, MOPS-u, ZDM, ZTP, miejskich muzeów, ZOO, MPWiK czy MPEC. Wynajem długoterminowy samochodów Hyundai Kona Electric obejmuje pełen koszt ich utrzymania, m.in. ubezpieczenie AC, OC i NW, serwis oraz sezonową wymianę opon. Umowa została podpisana na trzy lata.
- Zdecydowaliśmy się na przyjęcie formuły najmu długoterminowego samochodów na 3 lata. Przyjęty okres jest optymalny ze względu na dynamiczne tempo rozwoju technologii napędów pojazdów elektrycznych oraz zwiększającej się stale oferty rynkowej. Poza wynajmem pojazdów, KHK S.A. w postępowaniu przetargowym wyłonił też dostawcę 39 wewnętrznych stacji ładowania dla jednostek wchodzących w skład grupy zakupowej – dodał prezes Zarządu KHK S.A. Tadeusz Trzmiel.
Wynajem długoterminowy to korzystne rozwiązanie dla instytucji ze względu na szeroki pakiet usług, które pozwalają odciążyć wynajmującego ze wszystkich spraw administracyjnych, związanych z zarządzaniem flotą. – mówi Paweł Doleciński, Business Development Manager, Public Sector. – Ponadto, instytucja która decyduje się na wynajem długoterminowy, może korzystać z ekologicznej mobilności, nie angażując przy tym dużych środków na zakup samochodu. Nie musi też obawiać się, że auto straci na wartości – to ryzyko bierze na siebie wynajmujący – dodaje ekspert Arval Service Lease Polska.
Firmy i instytucje, które korzystają z usługi wynajmu długoterminowego, mogą liczyć na doradztwo w zakresie dopasowywania aut do ich potrzeb. Dzięki temu eksploatacja floty staje się tańsza i bardziej przyjazna środowisku.

O Arval:
Firma Arval powstała w 1989 roku i jest w pełni własnością BNP Paribas. Arval specjalizuje się w leasingu pojazdów z pełną obsługą; oferuje swoim klientom – dużym przedsiębiorstwom międzynarodowym, małym i średnim przedsiębiorcom oraz wolnym zawodom – dopasowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania, optymalizujące przemieszczanie się pracowników i outsourcing ryzyka związanego z zarządzaniem flotą. W ostatnim czasie Arval uruchomił ofertę również dla klientów indywidualnych. Specjalistyczne doradztwo oraz jakość obsługi, które stanowią podstawę obietnicy Arval wobec klientów, zapewnia ponad 7 000 pracowników w 29 krajach. Łączna flota leasingowana przez Arval składa się z 1 193 910 pojazdów na całym świecie (grudzień 2018 r.). Arval jest członkiem założycielem sojuszu Element-Arval Global Alliance. Jest to najdłużej działający sojusz strategiczny w branży i światowy lider w zarządzaniu flotą ponad 3 mln pojazdów w 50 krajach. W ramach organizacyjnych BNP Paribas, Arval prowadzi działalność w pionie podstawowej bankowości detalicznej.
www.arval.com
O BNP Paribas:
BNP Paribas jest czołowym bankiem europejskim o zasięgu międzynarodowym. Jest obecny w 73 krajach i zatrudnia ponad 196 000 pracowników, w tym ponad 149 000 w Europie. Grupa zajmuje kluczowe pozycje w trzech głównych rodzajach działalności: rynki krajowe i międzynarodowe usługi finansowe (ang. Domestic Markets and International Financial Services), gdzie sieci banków detalicznych i usług finansowych obsługuje pion bankowości i usług detalicznych (ang. Retail Banking & Services) oraz bankowość dla przedsiębiorstw i instytucji (ang. Corporate & Institutional Banking), która obsługuje dwie franczyzy: klientów korporacyjnych i inwestorów instytucjonalnych.
Grupa pomaga swoim klientom (osobom fizycznym, stowarzyszeniom społecznym, przedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorstwom, korporacjom oraz klientom instytucjonalnym) w realizacji ich projektów dzięki szerokiemu wachlarzowi rozwiązań: od finansowania, przez inwestycje i oszczędności po ochronę ubezpieczeniową. W Europie Grupa działa na czterech rynkach krajowych (w Belgii, Francji, we Włoszech i w Luksemburgu), a BNP Paribas Personal Finance jest europejskim liderem w kredytach konsumpcyjnych. BNP Paribas rozwija swój zintegrowany model bankowości detalicznej w krajach śródziemnomorskich, w Turcji i w Europie Wschodniej, posiada także szeroką sieć w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. W bankowości dla przedsiębiorstw i instytucji oraz działalności w zakresie międzynarodowych usług finansowych BNP Paribas również zajmuje czołowe miejsce w Europie, ma silną pozycję w Ameryce Północnej i Południowej, i szybko rośnie w krajach Azji i Pacyfiku.
www.bnpparibas.com
O KHK S.A.
Krakowski Holding Komunalny SA w Krakowie inspiruje i realizuje działania prowadzące do zwiększenia efektywności funkcjonowania krakowskich spółek komunalnych oraz świadczy usługi związane z sektorem gospodarki komunalnej. W skład grupy podatkowo - kapitałowej KHK SA wchodzą następujące spółki: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA i Agencja Rozwoju Miasta SA.
KHK SA jest właścicielem i operatorem Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO), zwanego w skrócie Ekospalarnią. To ostatni element funkcjonującego w Krakowie systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Do zakładu trafiają odpady wyłącznie z terenu Gminy Miejskiej Kraków, z których uprzednio wyodrębniono już surowce wtórne.

W dniu 28 sierpnia 2018 roku Prezydent Miasta Krakowa podpisał Zarządzenie w sprawie powołania grupy zakupowej w celu realizacji wspólnych zamówień publicznych na pozyskanie pojazdów elektrycznych, stacji ładowania wraz z systemem niezbędnym do ich obsługi. Zarządzenie jest odpowiedzią na zapisy ustawy z dnia 11 stycznia 2018 roku o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Podmiotem dominującym grupy zakupowej oraz jednostką wiodącą i koordynującą działania dla Urzędu Miasta Krakowa, miejskich jednostek organizacyjnych oraz spółek gminnych, w zakresie realizacji postanowień ustawy jest Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie.

www.khk.krakow.pl