Strefa Członkowska
EN

Arval przedłuża bezpłatny wynajem samochodów dla szpitali. Dotychczas pojazdy przejechały już prawie 500 000 km

Dodane:
Odciążają karetki pogotowia, wożąc osocze, krew i próbki do badań. Samochody z floty Arval już od roku są użytkowane przez pracowników szpitali i zakładów opieki zdrowotnej na Mazowszu i w woj. warmińsko-mazurskim, a umowa na bezpłatne użyczenie 16 pojazdów została ponownie przedłużona. Współpraca Arval Service Lease Polska z Wojewodą Mazowieckim i Wojewodą Warmińsko-Mazurskim będzie kontynuowana co najmniej do końca czerwca, z możliwością przedłużenia. Dotychczas samochody użyczone przez Arval przejechały prawie 500 000 km, czyli odległość jaką pokonalibyśmy 12-krotnie okrążając Ziemię wzdłuż Równika. Rekordzista przejechał już ponad 60 000 km.

Pierwsze samochody zostały użyczone szpitalom przez Arval na początku kwietnia ubiegłego roku, zaledwie miesiąc od pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce. Wyboru placówek, które najbardziej potrzebują takiego wsparcia, dokonało Ministerstwo Zdrowia, w porozumieniu z Urzędami Wojewódzkimi.

– To bardzo budujące, że w okresie, w którym społeczna solidarność i odpowiedzialność są tak ważne, część przedsiębiorstw chce udostępnić swoje zasoby, nie oczekując niczego w zamian. Pojazdy przekazane przez firmę Arval służą od ponad roku 12 szpitalom w województwie mazowieckim. Wydłużenie okresu, w którym samochody pozostają do dyspozycji Urzędu Wojewódzkiego, pozwoli pracownikom medycznym, korzystającym z pojazdów, nadal skutecznie zwalczać epidemię COVID-19 i skrócić czas, w którym wszyscy odczuwamy jej skutki – mówi Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Arval użycza obecnie szpitalom i zakładom opieki zdrowotnej 16 pojazdów – głównie modele Volkswagen Golf i Peugeot Partner. Korzystają z nich placówki w województwach mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Samochody były przekazywane w kilku transzach, głównie w kwietniu i lipcu 2020 roku.

– Już po pierwszych sygnałach na temat rozprzestrzeniającego się po kraju wirusa i heroicznej walki lekarzy o życie chorych, których przybywało lawinowo, bardzo chcieliśmy pomóc. Nie znamy się niestety na medycynie, ale jesteśmy ekspertami w dziedzinie mobilności – dlatego zaproponowaliśmy bezpłatne użyczenie naszych pojazdów z ubezpieczeniem, pakietem assistance i pełną obsługą serwisową. Zależało nam na tym, by personel medyczny nie musiał martwić się przynajmniej o transport – mówi Paweł Doleciński, Head of Public Segment w Arval Service Lease Polska, odpowiedzialny za współpracę z placówkami medycznymi. – Wszyscy bardzo byśmy chcieli, by pandemia już się zakończyła, ale dopóki trwa, będziemy służyli pracownikom medycznym naszymi pojazdami – dodaje.

Co ważne, samochody użytkowane są bardzo intensywnie, a jeden z nich w województwie warmińsko-mazurskim, w ciągu roku pokonał już ponad 60 000 km..

– Samochód wykorzystujemy bardzo często – jeździmy nim od niemal roku. Do tej pory zrobiliśmy ponad 52 tys. kilometrów. To pokazuje skalę tego, jak świetnie nam służy i jak bardzo był potrzebny. Używamy go do wszystkich celów szpitala. Służy nam zarówno jako pojazd techniczny, jak i auto, którym przewozimy próbki albo osocze. Pomimo tak intensywnej eksploatacji, auto jest niezawodne – mówi Jan Zalewski ze szpitala Olmedica w Olecku.
Jak podkreślają pracownicy szpitali, wcześniej do zadań, które wykonują dziś wynajęte samochody, wykorzystywane były karetki pogotowia.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy. To dla naszego szpitala bardzo duża pomoc. Dostaliśmy do użytku sprawne i bezawaryjne auto wraz z zapewnionymi kosztami jego eksploatacji. Po naszej stronie jest jedynie jego tankowanie. Używamy go codziennie i bardzo intensywnie: przewozimy nim próbki do laboratorium, osocze, tzw. szybką krew. Dzięki niemu odciążamy karetki, które teraz jeżdżą już tylko do pacjentów - mówi Tomasz Malinowski z Powiatowego Szpitala im. Władysława Biegańskiego w Iławie.