Strefa Członkowska
EN

Gala Nagród PZWLP 2013

Poznaliśmy już tegorocznych laureatów Nagród PZWLP, czyli jednych z najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży flotowej w Polsce. W tym roku do nagród zostało nominowanych blisko 100 firm, a łącznie w 6 dotychczasowych edycjach konkursu, o wyróżnienia te ubiegało się już prawie 450 firm. Nagrody zostały wręczone 3 grudnia podczas uroczystej Gali Nagród PZWLP. 

Nagrody PZWLP są przyznawane w 4 kategoriach związanych z bezpieczeństwem drogowym, ekologią użytkowanych flot oraz jakością napraw samochodów flotowych w serwisach mechanicznych i blacharsko – lakierniczych. Laureaci są wyłaniani na podstawie ocen 17 największych na polskim rynku firm wynajmu i leasingu aut, zrzeszonych w PZWLP. W przypadku jednej z kategorii – dotyczącej ekologii użytkowanej floty -  firmy są nominowane i oceniane przez 3 organizacje branżowe, funkcjonujące na polskim rynku flotowym i leasingowym: PZWLP, ZPL (Związek Polskiego Leasingu) oraz SKFS (Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych).

Nagroda Bezpieczna Flota, w kategorii „Firma Najbardziej Zaangażowana w Edukację Kierowców”, jest przyznawana podmiotom, które na co dzień korzystają z flot złożonych z minimum 50 samochodów. W tym roku nagrodę tę otrzymała firma Carlsberg Polska, która użytkuje 550 pojazdów. Carlsberg Polska już od 8 lat prowadzi intensywne działania związane z bezpieczeństwem parku samochodowego swojej firmy. Można wśród nich wymienić edukację pracowników w zakresie bezpiecznej jazdy, kultury na drodze, udzielania pierwszej pomocy, czy też własny Program Bezpieczne Auto. 

Propagowanie i wspieranie rozwoju bezpieczeństwa we flotach aut służbowych w Polsce to jeden z głównych celów działalności PZWLP – mówi Leszek Pomorski, Prezes Zarządu PZWLP, Prezes Alphabet Polska Fleet Management. – Przyznając co roku prestiżową na rynku nagrodę Bezpieczna Flota wierzymy, że przyczyniamy się nie tylko do większego zwracania uwagi przez firmy na kwestie bezpieczeństwa związane z ich autami służbowymi, ale także mobilizujemy biznes do podejmowania efektywnych działań w tym zakresie. Liczba nominacji do tej nagrody oraz poziom podejmowanych przez nominowane firmy działań w zakresie bezpieczeństwa flot, każdego roku sukcesywnie rosną.   

W kategorii „Flota Najbardziej Przyjazna Środowisku”, otrzymując Nagrodę Eko Flota, zwyciężyła firma SIG, korzystająca na co dzień z floty złożonej z ponad 600 samochodów: osobowych, dostawczych i ciężarowych. Firmy nominowane do tej nagrody muszą użytkować minimum 100 pojazdów. Tegoroczny laureat – firma SIG - realizuje z myślą o swoich pracownikach własny program eko jazdy, wybiera auta do swojej floty przede wszystkim na podstawie kryterium emisji spalin oraz prowadzi szkolenia z ekologicznej i bezpiecznej jazdy. Dodatkowo, firma wybiera dostawców paliwa, biorąc pod uwagę przede wszystkim prowadzoną przez nich politykę ekologiczną, a przy wyborze serwisów samochodowych zwraca uwagę na kwestie związane z ekologią, takie jak np. utylizacja zużytych opon lub płynów i smarów. Ciekawostką jest, że pracownicy firmy wraz z samochodem służbowym otrzymują również do posadzenia drzewo.

Ekologia to dzisiaj coraz ważniejszy element w zarządzaniu flotami samochodowymi w firmach – twierdzi Leszek Pomorski, Prezes PZWLP, Prezes Alphabet Polska Fleet Management. – Przyznawana przez PZWLP Nagroda Eko Flota ma na celu przede wszystkim wspieranie rozwoju działalności ekologicznej w firmach w zakresie pojazdów służbowych. Promując działalność ekologiczną, zwracamy jednak również uwagę na konieczność wprowadzenia w Polsce odpowiednich przepisów prawnych i rozwiązań podatkowych, które mogłyby zachęcać przedsiębiorców do większego inwestowania w ekologiczne auta służbowe, np. dopłaty do zakupu ekologicznych samochodów, ulgi podatkowe, czy zwolnienia z opłat parkingowych. Rozwiązania tego typu z powodzeniem funkcjonują już na rynkach zachodnioeuropejskich.

Laureatem tegorocznej Nagrody Mobilizator w kategorii „Najlepszy Serwis Napraw Mechanicznych” została firma Auto Special Sp. z o.o., Oddział Sobiesław Zasada Warszawa. Nagrodę Protektor w kategorii „Najlepszy Serwis Napraw Blacharsko – Lakierniczych” otrzymał natomiast serwis Auto – Blak mieszczący się przy ul. Włościańskiej 35 w Warszawie. Zwycięzcy w tych 2 kategoriach, dotyczących serwisów samochodowych, są wyłaniani na podstawie ocen 17 firm członkowskich PZWLP. Jurorzy przy ocenie firm biorą pod uwagę m.in. takie elementy jak terminowość wykonywanych napraw, specjalistyczne wyposażenie serwisu, poziom wykwalifikowania personelu, odsetek reklamacji oraz ogólną jakość usług i współpracy z klientami flotowymi. W przypadku serwisów blacharsko – lakierniczych istotnym kryterium oceny jest także liczba towarzystw ubezpieczeniowych, z którymi współpracuje oceniana firma.

Tegoroczne Nagrody PZWLP zostały wręczone podczas uroczystej Gali Nagród PZWLP. W ceremonii wzięli udział najważniejsi przedstawiciele firm wynajmu i leasingu pojazdów, producentów samochodów, firm ubezpieczeniowych, koncernów paliwowych, serwisów samochodowych, firm leasingowych oraz organizacji związanych z rynkiem i przemysłem motoryzacyjnym w Polsce. Sponsorem Generalnym wydarzenia była firma Starter. Sponsorami uroczystości były natomiast firmy Fiat Auto Poland, 99rent oraz Volvo Auto Polska.