Strefa Członkowska
EN

Leasing operacyjny samochodów z obsługą

Wynajem długoterminowy, czyli inaczej leasing operacyjny samochodów z ich obsługą (pełną lub częściową) to obecnie jedna z głównych form finansowania oraz użytkowania aut służbowych przez firmy. Po rozwiązanie to sięga w Polsce już niemalże co trzeci przedsiębiorca nabywający nowe pojazdy. Jeszcze kilka lat temu usługa ta była w naszym kraju niszowa, kojarzona przede wszystkim z dużymi międzynarodowymi korporacjami, a obecnie korzystają z niej chętnie także firmy z sektora MŚP.

Tempo rozwoju wynajmu długoterminowego w kraju jest od wielu lat bardzo wysokie – każdego roku po polskich drogach jeździ średnio o 12 - 14% więcej samochodów służbowych finansowanych w ten sposób.

Branża odgrywa dzięki temu również coraz ważniejszą rolę dla całego rynku motoryzacyjnego. W ostatnich latach kupuje 1/5 wszystkich nowych aut osobowych sprzedawanych do firm w kraju.

Warto zaznaczyć, że to właśnie firmy od wielu lat napędzają sprzedaż nowych samochodów w polskich salonach, generując obecnie aż ponad 2/3 łącznej sprzedaży.

Od niszowej usługi do jednej z głównych form finansowania samochodów służbowych

Wynajem długoterminowy pojawił się ponad 50 lat temu w Europie Zachodniej, dzisiaj stanowiąc tam podstawową formę finansowania firmowych flot – w niektórych krajach auta w wynajmie długoterminowym stanowią nawet 70-80% wszystkich pojazdów służbowych. W Polsce usługa ta jest wciąż bardzo młoda, gdyż istnieje od połowy lat 90. ubiegłego wieku. Rynek jest wciąż bardzo daleki od nasycenia, co powoduje, że wynajem długoterminowy ma przed sobą bardzo optymistyczne prognozy, a liczba aut użytkowanych przez firmy w ten sposób będzie jeszcze znacząco większa od obecnej.

Zdaniem ekspertów PZWLP branża wynajmu w naszym kraju rozwija się dotychczas w analogiczny sposób do starszych rynków zachodnioeuropejskich i należy się spodziewać, że w perspektywie najbliższych lat, wynajem długoterminowy w Polsce będzie miał zbliżony udział w rynku pojazdów służbowych do Europy Zachodniej.