Strefa Członkowska
EN

Leasing i wynajem - skutki podatkowe

Leasing jest umową nazwaną, której elementy określa Kodeks cywilny. Generalnie, leasing polega na nabyciu przez leasingodawcę (finansującego) danej rzeczy i oddanie jej do używania albo używania i pobierania pożytków leasingobiorcy (korzystającemu) na czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie nabycia rzeczy przez finansującego.

Należy jednak pamiętać, że przepisy podatkowe zawierają własne definicje leasingu. W zależności od warunków, umowy te mogą być klasyfikowane jako leasing operacyjny lub leasing finansowy dla celów podatkowych.

Leasing operacyjny

Aby umowa została zakwalifikowana jako leasing operacyjny, musi ona spełniać następujące kryteria:

  • umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest przedsiębiorca, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne. W przypadku samochodów normatywny okres amortyzacji wynosi 5 lat, zatem umowa musi być zawarta na przynajmniej 2 lata;
  • umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;
  • suma ustalonych opłat w umowie leasingu pomniejszona o należny podatek VAT odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu.
Leasing finansowy

Kryteria kwalifikacji danej umowy jako leasingu finansowego są następujące:

umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony;

suma ustalonych opłat, pomniejszona o należny podatek VAT odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu;

umowa zawiera postanowienie, że w podstawowym okresie umowy leasingu:

  • odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, w przypadku gdy jest przedsiębiorcą, albo
  • finansujący rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.
Inne umowy

Umowy, które nie spełniają kryteriów leasingu operacyjnego lub leasingu finansowego traktowane są dla celów podatkowych jak umowy najmu.

Uwaga: każdorazowo należy pamiętać o klasyfikacji umowy leasingu z perspektywy kryteriów podatkowych. Często usługi nazywane komercyjnie wynajmem faktycznie będą stanowić dla celów podatkowych leasing.

Leasing operacyjny Leasing finansowy Najem
Definicja uproszczona Umowa, w której przedmiot leasingu pozostaje w majątku leasingodawcy w trakcie umowy. Leasingobiorca używa przedmiotu, płacąc za to raty leasingowe. Umowa, w której leasingobiorca wprowadza do majątku przedmiot leasingu. Raty leasingowe składają się z części kapitałowej i odsetkowej. Umowa, w której wynajmujący oddaje najemcy przedmiot do używania za określoną opłatę.
Amortyzacja Leasingodawca Leasingobiorca Wynajmujący
Koszty leasingobiorcy Raty leasingowe zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. Część odsetkowa rat i amortyzacja pojazdu zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. Czynsz najmu zaliczany do kosztów uzyskania przychodu.
VAT Naliczany od każdej raty leasingowej Naliczany jednorazowo od całkowitej wartości przedmiotu na początku umowy Naliczany od czynszu najmu
Minimalny okres umowy 40% okresu amortyzacji (dla samochodów osobowych co najmniej 2 lata) lub czas oznaczony gdy zawarta nie przez przedsiębiorcę Brak minimalnego okresu Dowolny
Preferencyjny wykup przedmiotu Opcjonalny po zakończeniu umowy Automatyczny po zakończeniu umowy Brak preferencji
Inne Suma ustalonych opłat, pomniejszona o VAT odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych Suma ustalonych opłat, pomniejszona o VAT odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych Nie dotyczy

Leasing jest popularnym sposobem finansowania pojazdów w Polsce, szczególnie wśród przedsiębiorców. Ze względu na swoją elastyczność, popularność zyskują również innego typu podobne usługi, takie jak wynajem pojazdów.

Poniżej przedstawiamy zwięzły przewodnik, który wyjaśnia najważniejsze skutki podatkowe tych usług.

Zobacz PDF


Dokumenty archiwalne

Zobacz