Studia —
Zarządzanie
flotą samochodową
i mobilnością
Pierwsze w kraju podyplomowe studia flotowe
W 2017 roku Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) wspólnie ze Stowarzyszeniem Kierowników Flot Samochodowych (SKFS) – jako dwie najważniejsze organizacje branżowe szeroko pojętego rynku flotowego w Polsce – zainicjowały i uruchomiły pierwsze w kraju, rozbudowane i kompleksowe programowo podyplomowe studia flotowe „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.
Stworzenie takiego kierunku studiów podyplomowych wpisywało się z jednej strony w odpowiedzialność społeczną obydwu organizacji, a także ich misje edukacyjne, a z drugiej odpowiadało na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry w dziedzinie zarządzania i finansowania flot samochodowych, związane z bardzo dynamicznym rozwojem rynku flotowego w kraju.
70%
nowych aut sprzedawanych
w polskich salonach
jest nabywanych przez firmy
i przedsiębiorców
czyli ekspertów PZWLP i SKFS oraz kadrę naukową Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej.
Przy jego tworzeniu szczególny nacisk kładziono na praktyczny wymiar studiów oraz przekazanie słuchaczom wiedzy, która będzie bardzo użyteczna i jest faktycznie i praktycznie pożądana na flotowym rynku pracy.
Z tego względu ponad połowę wykładowców studiów stanowią czynni zawodowo eksperci PZWLP, SKFS i firm dostarczających usługi informatyczne oraz telematyczne dla flot.
Pozostałą część wykładowców studiów stanowi kadra naukowa Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej oraz innych uczelni, a także PIMOT.
Program studiów jest na bieżąco rozwijany i aktualizowany – nadrzędnym celem jest jego dostosowanie do realiów dynamicznie rozwijającego się i zmieniającego rynku flotowego oraz realiów i trendów branży motoryzacyjnej.
Kształcenie w ramach studiów jest prowadzone przez dwa semestry i w czasie ok. 200 godzin planowych (liczba godzin w ramach zajęć nieznacznie różni się w każdej edycji, ze względu na aktualizacje programu), ok. 1/3 godzin nauczania stanowią praktyczne ćwiczenia, zajęcia projektowe oraz laboratoria.
W czasie tych zajęć słuchacze mają m.in. okazję pracować na narzędziach informatycznych i telematycznych do zarządzania flotami używanych w działach flotowych przedsiębiorstw, firm CFM, Rent a Car oraz firm oferujących usługi Car Sharing.
semestry nauki
w ramach studiów
godzin planowych
* (liczba godzin w ramach zajęć nieznacznie
różni się w każdej edycji, ze względu
na aktualizacje programu)
Studia są kierowane zarówno do osób młodych, kontynuujących swoją naukę po ukończeniu studiów I lub II stopnia, jak i funkcjonujących już w branży motoryzacyjnej, czy flotowej specjalistów, chcących podnieść swoje zawodowe kwalifikacje.
Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia nauki na studiach "Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością" jest posiadanie przez kandydata wykształcenia min. na poziomie studiów pierwszego stopnia (licencjackich lub inżynierskich). Ukończenie studiów wiążę się z koniecznością nie tylko uzyskania pozytywnych wyników zaliczeń lub egzaminów z każdego z wykładanych przedmiotów, ale i przygotowaniem pracy końcowej.
Absolwenci studiów zdobywają unikalną na polskim rynku pracy, specjalistyczną wiedzę na poziomie podstawowym, z zakresu zarządzania flotami pojazdów w branży wynajmu długoterminowego aut (Car Fleet Management), Rent a Car (wypożyczalnie samochodów), Car Sharing a także w wewnętrznych strukturach firm.
Osoby kończące studia podyplomowe "Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością" otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, najlepszej i największej wyższej uczelni technicznej w kraju, a także dodatkowo certyfikat sygnowany przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów oraz Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych.
bezpośrednio przez Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej.
Studiów
Lista przedmiotów na kierunku Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością
Nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu podstaw zarządzania flotą, rynku motoryzacyjnego w Polsce i w Europie oraz rynku flotowego w Polsce, a także głównych obszarów w zarządzaniu flotą pojazdów.
Nabycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do podejmowania decyzji i zarządzania organizacjami o złożonych strukturach funkcjonalnych, jak również wiedzy i umiejętności z zakresu planowania przedsięwzięć z wykorzystaniem metod sieciowych, a w tym analizy wykresu Gantta, metody PERT oraz wyznaczania ścieżki krytycznej przedsięwzięcia.
Nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie zasad tworzenia typowych procedur technologicznych, wyposażenia niezbędnego do poprawnej obsługi pojazdów i pracy służb dyspozytorskich oraz analizy zagadnień dotyczących ochrony środowiska w procesie eksploatacji pojazdów samochodowych (recykling).
Nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie przepisów, procedur i przebiegu badania okresowego pojazdów na Stacjach Kontroli Pojazdów oraz możliwości wykorzystania oceny stanu technicznego pojazdu przez rzeczoznawcę samochodowego w praktyce administratora floty samochodowej, jak również zapoznanie się z wybranymi przypadkami uszkodzenia pojazdów i ich wpływem na eksploatację pojazdu.
Nabycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do przygotowania dopasowanej do charakteru przedsiębiorstwa polityki flotowej, spójnej z wartościami firmy i wytycznymi działu HR oraz działu finansów.
Nabycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do skutecznej realizacji procesu budżetowania kosztów floty samochodowej oraz wyboru metody finansowania parku samochodowego.
Przygotowanie do pełnienia funkcji zarządzających parkiem samochodowym i mobilnością w środowisku rozwiniętych technologii IT, w tym do zastosowania w praktyce nowych technologii cyfrowych i komunikacyjnych stosowanych we współczesnych pojazdach.
Nabycie wiedzy i umiejętności do zarządzania flotą samochodową w zakresie gospodarki paliwowej, elektromobilności oraz ekologii, w tym technologii EV, regulacji w zakresie samochodów elektrycznych i infrastruktury ładowania, wyboru typów pojazdów i rodzaju napędów oraz przygotowanie do rozliczania opłat emisyjnych wynikających z przepisów ochrony środowiska.
Nabycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do tworzenia wizji i strategii przedsiębiorstwa w szczególności w zakresie zarządzania flotą samochodową.
Przygotowanie do rozumienia oraz rozwiązywania problemów dotyczących podstaw prawnych warunków eksploatacji pojazdów samochodowych do 3,5 t DMC w zakresie krajowych i międzynarodowych regulacji prawnych eksploatacji pojazdów oraz odpowiedzialności i wymagań formalnych związanych z ich eksploatacją.
Nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania relacjami oraz powstawania konfliktów, ich rozwoju i radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych, jak również komunikacji, coachingu, procesów zakupowych i definiowania sytuacji konfliktowych, czynników sprzyjających ich eskalacji oraz przygotowywania procedur ich rozwiązywania (negocjacji i mediacji) i wybranych technik oraz strategii negocjacyjnych stosowanych w różnych sytuacjach instytucjonalnych i społecznych.
Nabycie wiedzy oraz umiejętności w zakresie wykorzystania dostępnych na polskim rynku systemów IT wspomagających pracę menadżera floty w optymalizacji kosztów, uporządkowaniu wykorzystania floty, zwiększeniu efektywności pracy, uproszczeniu procedur i procesów.
Nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie technologii telematyki, które są wykorzystywane w systemach zarządzania flotą pojazdów, w tym wiedzy i umiejętności potrzebnych do prawidłowego wykorzystywania możliwości technologii telematycznych w celu optymalizacji procedur obsługi flot samochodowych i kosztów z nimi związanych, a także monitorowania celów biznesowych, poprawy bezpieczeństwa kierowców, m.in. poprzez analizę ich zachowania za kierownicą i organizację szkoleń z doskonalenia technik jazdy.
Nabycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do zarządzania zasobami ludzkimi, w tym dotyczących m.in. zarządzania kadrami, motywowania pracowników, patologii pracy oraz prawa pracy, ochrony danych i odpowiedzialności za powierzone mienie.
Przygotowanie do samodzielnego zarządzania współpracą z dostawcami i innymi partnerami biznesowymi poprzez przekazanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do efektywnego zarządzania kontraktem z uwzględnieniem poszczególnych etapów współpracy dostawcy z usługodawcą i usługodawcy z dostawcą.
Nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie podstawowych pojęć i modeli zarządzania ryzykiem, praktycznych metod identyfikacji i analizy ryzyka w organizacji oraz sposobów postępowania z ryzykiem i jego kontroli.
Nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu stosowania metody ubezpieczeniowej i metody zatrzymania ryzyka w przedsiębiorstwie oraz zarządzania ryzykiem zdarzeń losowych we flocie pojazdów z uwzględnieniem ryzyk objętych oraz nie objętych ochroną ubezpieczeniową, jak również nabycie wiedzy o istotnych regulacjach rynku ubezpieczeń i reguł jego funkcjonowania.
Przygotowanie do samodzielnego wyboru samochodów do floty pojazdów w zależności od specyfiki i koncepcji biznesowej firmy, przy uwzględnieniu całkowitych kosztów zakupu samochodu.
Nabycie wiedzy oraz umiejętności w zakresie wielokryterialnego i ekonomicznego porównywania rozwiązań dotyczących flot pojazdów samochodowych.
Nabycie wiedzy w zakresie zasad i metod przygotowania pracy końcowej i umiejętności prezentacji efektów pracy oraz rozszerzenie wiedzy z zakresu zarządzania flotą samochodową i mobilnością, a także przygotowanie do realizowania i prezentowania rozwiązań.
Pogłębienie znajomości wiedzy teoretycznej i doświadczalnej oraz nabycie umiejętności przygotowania i prezentowania analitycznych opracowań badawczych z zakresu zarządzania flotą samochodową i mobilnością.
Jedyny taki kierunek w Polsce
— Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością
Ekspertów z ramienia
PZWLP i SKFS
Kadra naukowa
Wydziału Transportu
Politechniki Warszawskiej
i innych uczelni
dr inż.
Daniel Trzaskowski
Dyrektor Sprzedaży Cyfrowej i Flotowej, Volkswagen Financial Services Polska Sp. z o.o.
mgr inż.
Marek Andruchów
Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych / Dyrektor Biura Administracji BNP Paribas Bank Polska S.A.
mgr inż.
Maciej Kaniewski
wspólnik EOS Sp.j. (członek Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych)
mgr inż.
Mariusz Stasiński
Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych / Dyrektor ds. floty Grupy SUEZ, SUEZ Polska Sp. z o.o.
mgr inż.
Szymon Szafrański
Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych / Kierownik Działu Administracji Geberit Produkcja Sp. z o.o.
mgr inż.
Maciej Tórz
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów / Prezes Zarządu Rentis S.A.
mgr inż.
Bartłomiej Wiśniewski
Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych / Kierownik ds. Zakupów Kategorii Flota i IT, Siemens Sp. z o.o.
mgr
Katarzyna Brener
Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych / Administration and fleet Director OEX Cursor S.A.
mgr
Michał Chudzik
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów / Dyrektor Marketingu i Sprzedaży, Alphabet Polska Fleet Management Sp. z o.o.
mgr
Ernie Greszta
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów / Regional Insurance Manager – Central Europe & Asia, LeasePlan Fleet Management Polska Sp. z o.o.
mgr
Piotr Grzelczak
Radca Prawny / Partner w Kancelarii GFP_Legal
mgr
Konrad Karpiński
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów / Dyrektor Operacyjny Traficar Sp. z o.o.
mgr
Barbara Mazur
Dyrektor Generalny oraz Członek Zarządu Auto Czarter Sp. z o.o. sp. k.
mgr
Jacek Mleczek
Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych / Fleet & Administration Expert Coca Cola HBC Polska Sp. z o.o.
mgr
Tomasz Rudyk
Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych / Real Estate and Administration Manager, Innogy Polska S.A.
mgr
Wojciech Szczepanik
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów / Regionalny Dyrektor Finansowy ds. Europy Centralnej Arval / Regional CFO of Central Europe Arval
mgr
Paweł Wodka
Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych / Doradca Serwisowy Lexus Kraków
inż.
Ryszard Windyga
Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych / właściciel WIN PROJECT, Business Consultant ASD Auto GT Sp. z o.o. (GT Rent Sp. z o.o.)
lic.
Radosław Bieńko
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów / Manager Finansów Leaseplan Fleet Management Sp. z o.o.
lic.
Leszek Leśniak
Dyrektor Zarządzający Panek CarSharing, PANEK S.A.
mgr
Radosław Kitala
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów / Arval Service Lease Polska Sp. z o.o. / Consulting & Arval Mobility Observatory Manager
prof. dr hab. inż.
Marianna Jacyna
Zakład Inżynierii Systemów Transportowych i Logistyki, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej
prof. dr hab. inż.
Mirosław Siergiejczyk
Zakład Telekomunikacji w Transporcie Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej
prof. dr hab. inż.
Mariusz Wasiak
Zakład Inżynierii Systemów Transportowych i Logistyki, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej
dr hab. inż.
Dariusz Więckowski
prof. uczelni, Instytut Pojazdów i Maszyn Roboczych Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej
dr inż.
Ryszard Lewiński
Kierownik Zespołu Rzeczoznawców Samochodowych, Sieć Badawcza Łukasiewicz-Przemysłowy Instytut Motoryzacji / Członek Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego EKSPERTMOT
dr inż.
Tomasz Pusty
Lider Obszaru w Laboratorium Badania Pojazdów, Sieć Badawcza Łukasiewicz-Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Rzeczoznawca Łukasiewicz-PIMOT.
dr
Alicja Krzepicka
Instytut Zarządzania Wartością, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
bezpośrednio przez Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej.